תופעת סרבנות הגט הינה תופעה אשר שורשיה נטועים עמוק בהיסטוריה של העם היהודי החל ממתן התורה ועד ימינו אנו.

תופעת סרבנות הגט הינה תופעה קשה אשר השלכותיה על מסורב/ת הגט הן קשות ביותר. בעוד האדם הרגיל יכול להתחתן, להקים משפחה, להביא ילדים "כשרים" הלכתית, ליהנות מקיום יחסי מין ועוד, אפשרויות אלו נמנעות, בדרך כלל, ממסורב/ת הגט.

היטיבה לתאר זאת כב' השופטת (בדימוס) עדנה ארבל:

"תופעת סרבנות הגט היא קשה ומורכבת ולצערנו אינה חדשה לנו. היא כרוכה בפגיעה קשה וכואבת באישה הנותרת כבולה לנישואין שאין היא מעוניינת בהם עוד: חירותה נפגעת, כבודה ורגשותיה נפגעים וזכותה לחיי משפחה נפגעת גם היא...בתוך כך נפגעת גם זכותה של האישה לאוטונומיה, זכותה של האישה להגשים את עצמה כאדם חופשי, זכותה לבחור את גורלה, לכתוב את סיפור חייה – להחליט, היא ורק היא, האם ומתי יבוא על סיומו קשר נישואין שאין היא רוצה בו עוד והאם ומתי תבחר "

כיום, ניתן להגיש תביעת נזיקין כנגד סרבן הגט, ובתי המשפט אף מחייבים את סרבן הגט בתשלום של מאות אלפי שקלים למסורב הגט.

כך לדוגמא, יצוין פסק דינו של כב' השופט מנחם הכהן מבית המשפט לענייני משפחה בירושלים אשר דן בתביעה של אישה מסורבת גט כנגד בעלה. הבעל, משך שנים רבות, סירב לתת גט לאשתו. כב' השופט פסק פיצוי בסך של 425,000 ש"ח!!!

יצוין כי התביעה הנזיקית היא כלי מצוין דווקא לקבל גט!

לרוב, תביעות אלו מוגשות "כתביעות לחץ" שכל מטרתן היא ליצור עסקה סיבובית בה בית המשפט יחייב את סרבן הגט לשלם פיצויים. או אז, לנוכח חיוב בסך מאות אלפי שקלים, ירוץ הבעל לבית הדין הרבני ויאות לתת את הגט למסורבת הגט וזאת בתמורה לויתורה של מסורבת הגט על מימוש פסק הדין.


עו"ד קורחוב הינו עו"ד אשר עוסק אך ורק בתחום דיני המשפחה ומכיר את המשמעויות הרחבות שיש לתביעות נזיקין בגין סרבנות גט. אין מדובר בתביעה רגילה ופשוטה, וצריך לבנות נכון את האסטרטגיה ולבחור נכון את העיתוי של הגשת התביעה.

 עו"ד קורחוב ישמח להעמיד את מומחיותו וניסיונו לשירותך.

 

זקוקים לייעוץ משפטי?